Zeynep Fulya KOÇ
AKUT Kitaplığı - Yayın No:1

Öncülük, yol açıcılık, ufuk açıcılık, liderlik ruhumuz, 11 Eylül terörist saldırısı sonrasında da derhal devreye girdi. Önce Amerikan Başkonsolosluğuna, ihtiyaç dahilinde deneyimli ekibimizle arama ve kurtarma konusunda görev alabileceğimizi bildirdik, ancak hepinizin takip ettiği gibi, ABD hükümeti o hafta hava sahasını kapattı ve dış yardım almadı. Bunun üzerine, böylesine büyük ölçekli bir yıkım sonrasında nasıl arama ve kurtarma yapılır, nasıl örgütlenilir, nasıl lojistik, planlama, acil durum koordinasyonu yapılır, nasıl önlemler alınır, ve akıllı ve yüksek binalarda nasıl acil durum planlaması, tahliyesi yapılır, güvenlik önlemleri alınır gibi Türkiye için yeni ve alışılmadık, ancak artık bize de gerekli olan konulardaki en üst düzeydeki bilgi birikimini birinci elden alıp, Türkiye’ye aktarmak için, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu – Türk Amerikan İş Konseyi ile ortaklaşa bir proje gerçekleştirdik. İnşaat mühendisi bir üyemizi, Zeynep Fulya Koç’u olaydan kısa bir süre sonra, gözlemler yapmak ve bizim için bir takım dersler çıkarmak üzere New York’a yolladık.

Zeynep sonraki 4 haftasını New York’ta çok yoğun bir tempo içinde geçirdi. Bazen Dünya Ticaret Merkezi enkazında çalışan arama kurtarma ekiplerinin arasında, bazen kazazede ailelerine psikolojik destek sağlayan ekiplerin içinde, bazen Acil Durum Yönetimi merkezinde, bazen de mülki idare amirlerinin koordinasyon toplantılarında çalışmaları bir gözlemci titizliği ile izledi, bir kısmında da bir AKUT üyesi olarak gönüllü görev aldı. Sonuçta da Türkiye’de o güne dek bilinmeyen ve eksik olan, bu ölçekte bir yıkım veya afet sonrasında planlama, organizasyon, lojistik, arama ve kurtarma, psikolojik destek, asayiş ve güvenlik, kamu sağlığı, vb. konularda eşsiz bir bilgi ve deneyime sahip olarak aramıza döndü.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırılardan kısa bir süre sonra yaşanan 4 haftalık gözlem ve çalışmalarda edinilen bilgilerin, kurumsal bir sorumluluk düşüncesi ile, bilginin her zaman paylaşılması gerektiğine inanan AKUT’un, bu deneyimi ilgili herkese aktarma çabasının bir ürünüdür. Kitap’ta iki vizyon bulacaksınız. Birincisinde, AKUT üyesi Zeynep’in kişisel vizyonunu katarak derlediği dernek içi anılarını, ikincisinde ise, 11 Eylül saldırısı sonrasında gittiği New York’ta yaptığı gözlemlerin bir mühendis gözüyle aktarılmasını okuyacaksınız.


DESTEK VERENLER